Budleja Dawida - to czego oczekuje, warto jej dać

Niezwykle znana budleja dawida to krzew wyróżniający się bardzo dużą siłą wzrastania. Jego najważniejszą cechą są wydłużonej formy kwiatostany, niewiarygodnie gęste i wiechowate. Niezwykle dobrze potrafią prezentować się na skrajach pędów, szczególnie gdy zdają się być gęste i faktycznie liczne. Nie ma co się dziwić, że zdaje się być to jeden z najbardziej popularnych krzewów dekoracyjnych. Dowiedz się, jakie wymagania miewa ta roślina i w jaki sposób się móc nią opiekować.

Budleja bywa ulubioną rośliną motyli. Z tego powodu, jeśli cenisz te owady i raczysz sobie, aby gromadnie wpadały w odwiedziny na twój ogród, koniecznie zasadź krzewinę w swoim ogródku. Jego oczekiwania nie zdają się być w sumie przesadnie. Postawa to coś takiego, by wyznaczyć dla niej dobre usytuowanie – lubuje sobie użyźnioną glebę, optymalnie piaszczysto-gliniastą. Preferuje jak najbardziej obojętny poziom pH podłoża.

Pielęgnacja budlei również nie jest szczególnie sprawiająca trudności. Przede wszystkim należy pamiętać, że oczekuje obfitego podlewania, szczególnie iż jest niestety niezbyt odporna na suszę oraz upały. Błyskawicznie jest w stanie zwiędnąć, zatem nie wypada ominąć któregoś z podlewań. Po wielokroć dochodzi do tego, że pragnie większej puli nawozów – średnio niekiedy krotności podczas sezonu nawozami złożonymi z kilku składników.

Największym problemem jest jednakstworzenie zabezpieczenia rośliny przed zimą. Budleja zrzuca liście u schyłku jesieni, ale jak na złość, zdaje się być mało tolerująca mrozy. Jedynie wykonywane raz do roku przycinane pędów może troszkę zwiększyć jej wytrzymałość. Powinno się jednakże pamiętać o tym, iż trzeba ją zasadnie przykryć na zimę – kopczyk ziemi nie wystarczy, niejednokrotnie możesz potrzebować kory, liści albo trocin. Do okrywania może przydać się także kaptur zrobiony z agrowłókniny, który ochroni roślinę przed zimnym wiatrem.Powiązane słowa: