Budownictwo i postęp technologiczny

Koncepcja inteligentnego domu czyni w ostatnich latach sporą karierę. Cóż rozumiemy pod tym pojęciem? Przede wszystkim to, iż specjalny komputerowy program jest w stanie tak przewodzić znajdującymi się w nim urządzeniami, żeby dostosować ich działanie do potrzeb właściciela, a jednocześnie oszczędzać jak najwięcej energii elektrycznej, wody i tym podobne.

Jak miałoby to wyglądać w praktyce? Wyobraźmy sobie np., iż na dachu domu odnajdują się panele słoneczne, z jakich pochodzi część energii zasilającej domowe sprzęty. Program komputerowy będzie w stanie obliczyć ich optymalną pozycję a także nachylić do słońca tak, aby pobierały jak najwięcej energii. Jeśli dom byłby zarazem podświetlany wiatrakiem – w tym miejscu również na podstawie danych pogodowych komputer mógłby ustawić go w jak najbardziej efektywnej pozycji.

Co więcej inteligentny dom mógłby na przykład zgasić za nami światło kiedy wychodzimy z ubikacji, albo zmniejszyć jego natężenie kiedy zamierzamy położyć się spać. Kiedy chcemy postawić Inteligentny dom kalisz jest równie należytym miejscem, jak Poznań czy Swarzewo. Miejsca wyjątkowo wietrzne, lub wyjątkowo nasłonecznione zdołają stanowić dodatkowy atut ze względu na wyższą efektywność odnawialnych podłoży energii. Poniektóre wyjaśnienia z zakresu inteligentnego budownictwa możemy również instalować w mieszkaniach, jednakże będą one znacznie mniej efektywne niżeli w przypadku, gdy pozostaną zainstalowane w całym budynku.

W późniejszych latach inteligentne budownictwo potrafi stać się jeszcze bardziej wykształcone. Prawdopodobne, że na przykład wszelakie segmenty domu będą mogły odwracać się do słońca, lub od niego odwracać w zależności od preferencji właściciela.Powiązane słowa: