Byliny ogrodowe

Byliny są ozdobne, choćby kiedy nie kwitną, a ich liście stanowią tło dla rozmaitych roślin. Z bylin bardzo łatwo stworzyć piękne kompozycje w ogródku, w jakich kwiaty uzupełniane są poprzez ozdobne liście. Na domiar tego pielęgnacja bylin jest w mniejszej skali pracochłonna niżeli roślin jednorocznych.

Większość bylin nie jest wymagająca i wzrasta odpowiednio bez względu od wybranego dla nich miejsca. Zaleca się jednakże dopasować je tak, ażeby były jak najdoskonalej przystosowane do warunków panujących w konkretnym ogrodzie. Na stanowiska suche jak i silnie nasłonecznione najdoskonalej nadają się byliny sklep internetowy, jakie mają sztywne jak i srebrzyście owłosione liście odbijające promienie słoneczne. Byliny o bujnym wzroście jak również sporych liściach przy dużym nasłonecznieniu będą więdnąć, piękniej je posadzić w stanowiskach zacienionych.

Mniejsze byliny porządnie radzą sobie w różnych warunkach. Jeśli decydujemy się na wysokie byliny selekcjonujmy te, jakież nie chcą podpór albo posadźmy je na tyle gęsto, żeby mogły podpierać się jedne o drugie. Kompozycja roślinna winna być dekoracyjna nie tylko podczas pory kwitnienia pojedynczych odmian, ale wtenczas wtedy, kiedy byliny nie kwitną.

Dlatego dobrze jest dobierać rośliny o efektownym ulistnieniu. Planując skalniak, atrakcyjny efekt pozyskamy łącząc rośliny na zasadzie kontrastu kolorów, wzorców a ponadto faktur. Dobierając rośliny, zwróćmy uwagę na ozdobne liście - potrafią być one przykładowo w paski, plamki, posiadać kolor ciemnoczerwony, srebrzysty czy może zielony w różnych odcieniach.

Takie odmiany odszukamy przykładowo wśród bodziszków plus rozchodników, natomiast funkie bądź jasnoty uprawia się otóż to ze względu na ich dekoracyjne liście.Powiązane słowa: