Co wiemy o żarówkach LED?

Dlaczego warto zastanowić się i wybrać oświetlenie diodowe?

*Zyskasz oszczędność energii nawet do 95%

* Żarówki diodowe nie są wrażliwe na spadki napięcia nawet do 40%

* Żarówki diodowe nie nagrzewają się jak tradycyjne

* Czas pracy żarówek LED dochodzi 50tys. godzin nieustannego palenia.

* Oświetlenie diodowe współgra ze standardowymi instalacjami domowymi

* Nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne (wibracje, wstrząsy)

* LED nie wytwarzają szkodliwego promieniowania (UV) jak i podczerwonego (IR)

Żarówki diodowe wyróżniają się małym poborem energii,który jest prawie 10-krotnie niższy od normalnej żarówki i mniej więcej 5 razy niższy od żarówek ”tzw.” energooszczędnych,(które podczas jej rozpalania się pobierają 1,5 razy więcej energii od powszechnej żarówki). Żywotność naszych żarówek jest nawet 50-krotnie dłuższa.

Wymiana tradycyjnej żarówki na żarówkę LED jest bardzo prosta.Odkręcasz zwykłą,wkręcasz żarówkę LED i możesz cieszyć się pięknie oświetlonym pomieszczeniem, i co ważne,przy minimalnym zużyciu energii.

Podstawową zaletą żarówki diodowej jest kolosalna oszczędność na naszym rachunku za energię elektryczną.Zużycie prądu diodowych żarówek jest około 10 razy niższy od zwykłych.Zrozumieć to łatwo i nie trzeba się nad tym długo zastanawiać.Płacimy za zużyte kilowaty.To jak za paliwo w aucie. Im większa pojemność silnika tym większe zużycie.

Powszechna żarówka 40W w ciągu 10 godzin palenia zużyje 400W(!)Przykładowa żarówka LED o mocy 4W przez ten sam okres zużyje tylko 40W uzyskując ten sam efekt świetlny.

Co warto wiedzieć o diodach LED?

Dioda LED – Inaczej Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca(z ang. light-emitting diode)– dioda jest zaliczana do półprzewodnikowych urządzeń optoelektronicznych,który podczas przepływu przez niego energii elektrycznej emituje światło widzialne o danej długości fali.

Rodzaj diod LED:

W żarówkach LED montowane są przeróżne rodzaje diod świecących:

DIODY DIP LED – Diody o dużej sprawności oraz niskim zużyciu prądu.Max. osiągany strumień świetlny to 5/6 lumenów / diodę.Krótki okres pracy 20-30 tysięcy godzin.Charakteryzują się względnie słabymi parametrami świetlnymi.

DIODY SMD – Charakteryzują się w miarę wysokim strumieniem świetlnym od kilku do kilkunastu lumenów \ diodę.Zużywają niewiele energii.Małe gabaryty diody.Średni czas pracy takiej diody to w przybliżeniu 50.000 godz.

Najpopularniejsze rodzaje spośród diod SMD to:

*3528 – chip składa się z 1 diody świecącej, wymiar: 35x28mm, moc 0,08W

*5050 – składa się z 3 żetonów świecących, wymiar: 50x50mm, moc 0,24W

(diody 5050 świecą się do 3 razy silniej od diod 3528.W związku z tym standardowa żarówka 3 x LED SMD 5050 będzie w stanie dorównać żarówce 9xLED na diodach SMD 3528.Wyróżnia się ona również wyższą trwałością i dłuższą, bezawaryjną pracą.)

DIODY High Power LED-Diody o bardzo dużej sprawności.Małe zużycie prądu. Wysoka jakość światła(60-100 lumenów / 1 W) i bardzo długa żywotność sięgająca do 80-100 tysięcy godz.

Zanim jeszcze dokonamy wyboru żarówki LED i odwiedzimy sprzedający LED żarówki sklep , trzeba zwrócić uwagę na parę czynników,które je charakteryzują.

Moc znamionowa – mówi nam przy jakiej wartości mocy nasza żarówka będzie działała bez zastrzeżeń.

Strumień świetlny – Wielkość tę mierzy się na podstawie stopnia oddziaływania światła na oko obserwatora. Strumień świetlny charakteryzuje czułość ludzkiego oka, co nie oznacza, że światło o 2 x większym strumieniu będzie odbierane przez człowieka jako 2 x jaśniejsze.Mówiąc najprościej „strumień świetlny” pokazuje nam ile dana żarówka „daje” światła. Jednostką wyrażającą strumień świetlny jest lumen [lm].

Natężenie oświetlenia – zagęszczenie strumienia świetlnego padającego na wskazaną powierzchnię.Natężenie to jest jedyną wartością światła, która charakteryzuje jasność oświetlenia powierzchni.Jednostką natężenia oświetlenia w układzie ”SI” jest luks (lx), czyli lumen na metr kwadratowy.Podsumowując – wartość ta nie określa samego źródła światła lecz jasność oświetlenia danej powierzchni.

Barwa światła – Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem w wybieraniu oświetlenia będzie jego barwa.(Wyrażona jest w Kelwinach [K] )

1)Biała ciepła < 3300K

Na pewno każdy z was odczuł wpływ oświetlenia na samopoczucie. Ciepłe światło wywołuje pogodny nastrój,rozluźnia.Dlatego do domu zaleca się dobranie żarówek o barwie ciepłej 2800K – 3300K.(Jest to barwa porównywalna światłu, jakie emitują źródła żarnikowe, tzn. powszechne żarówki lub halogenowe , jakie standardowo używane są do oświetlenia pomieszczeń.

2)Biała (neutralna) 3300 – 5300 K

Neutralna- Stosowana do oświetlenia ogólnego np. przedsionków,korytarzy, itp.W miejscach, gdzie nie wykonuje się pracy wymagającej wytężenia wzroku i nie są to pomieszczenia do wypoczynku.

3)Biała zimna > 5300K

Wskazane do pomieszczeń biurowych i handlowych.Barwy te bardzo dobrze nadają się do nauki,czytania lub pracy w biurze.Zimne światło dzienne zwiększa wydajność pracy, polepsza zdolność koncentracji i uczenia się.Barwy te również idealnie nadają się do oświetlenia banerów, szyldów świetlnych bądź witryn sklepowych.

Istotne!Jeżeli zamierzasz kupno i zamontowanie większej ilości żarówek w jednym pomieszczeniu,wskazane jest aby zakupić je za jednym razem.Spowodowane jest to tym,iż inne serie produkcyjne (nawet tego samego typu) żarówek LED mogą nieznacznie różnić się odcieniem.Nie jest to zasadą, gdyż różnice mogą w ogóle nie być zauważalne dla naszego oka.Jednak w niektórych sytuacjach może to zmienić efekt wizualny.

Kąt świecenia – Informuje nas o kącie padającego z żarówki światła. Jeżeli użyjemy oświetlenie punktowe to będzie ono posiadało niewielki kąt świecenia (60,120 stopni),natomiast żarówka z diodami dookoła – 360 stopni.

Jak prawidłowo dobrać żarówkę LED?

Zalecanym i prostym sposobem na wyliczenie jaką żarówką zastąpimy tradycyjną żarówkę jest podzielenie obecnie używanej mocy przez dziesięć. To jeśli chodzi o zwykłą żarówkę.W przypadku halogenowych dzielimy przez 7.

Przykład:Jeżeli dotąd używaliśmy żarówki o mocy 40W to idealnym jej odpowiednikiem LED,stanie się żarówka o mocy 4W. Nie jest to oczywiście zasadą.Ważnym tutaj czynnikiem będzie rodzaj diod LED ,które zostały w niej użyte.

Jak długo będzie nam się zwracać inwestycja zastąpienia zwykłego oświetlenia w diodowe?

Poniżej przedstawiamy najprostsza kalkulację:

Załóżmy,że w naszym gospodarstwie domowym mamy łącznie 10 żarówek o mocy 40W i 4 żarówki z mocą 60W. Przyjmijmy,że średnio każdą z żarówek świeci się 5 godzin dziennie.Zakładamy średni koszt za 1Kilowat = 0,55zl..Zatem zużycie prądu wynosi:

ZWYKŁA ŻARÓWKA:

przez 1 godzinę - 10 x 40w + 4 x 60w = 640 W (0,64kwh)

przez 5 godzin - 5 x 0,64kwh = 3,2kwh (na dzień)

przez rok: 3,2kwh x 365dni = 1168 kwh

Zużycie przez rok: 1168kwh x 0,55PLN = 642,40 zł.

Żywotność zwykłej żarówki wynosi: 900h = 37 dni (900h / 5h = 180 dni)

ŻARÓWKA LED:

(przy założeniu,że wszystkie zwykłe żarówki zastąpimy na żarówki LED o mocy 5W)

LED przez 1 godzinę - 10 x 5W + 4 x 5W = 70 W (0,07kwh)

LED przez 5 godzin - 5 x 0,07kwh = 0,35kwh (dziennie)

LED przez rok: 0,35kwh x 365dni w roku = 127,75 kwh

Przez rok: 127,75 kwh x 0,55PLN = 70,26 zł.

Czas pracy żarówki diodowej wynosi: 50000h = w przybliżeniu 60 lat (50000/5h = 10000dni)

Rodzaje gwintów/mocowań żarówek LED

Najbardziej znanym typem gwintów żarówek są obecnie żarówki E27,E14,GU10 oraz MR16 pracujące przy napięciu 230volt AC oraz MR16 pracujące przy napięciu 12volt (AC/DC)

Źródło/Czytaj więcej na:http://lumen.sklepna5.pl
Dodano 2012-10-17
Kategoria: Elektryczność