Czy alkohol wyszczupla?

Alkohol ma sporo kalorii - i to kalorii pustych, a więc takich, jakie nie niosą ze sobą żadnych składników odżywczych. Najmniej kalorii posiada wino wytrawne, najwięcej kalorii - piwo ciemne pełne. Problem z nadwagą przeważnie dotyka ludzi, jakie nie stronią od alkoholu.

Procenty niezwykle szybko przekładają się bowiem na dodatkowe centymetry w biodrach. Piwo, wino, wódka tuczą, rozkładając się w naszym organizmie, zamieniają się w glukozę. Jeden gram czystego alkoholu to 7 kcal. Pprosto policzyć, że 100 g to 700 kcal. Jednak na napoje alkoholowe składa się nie tylko etanol, lecz także woda, węglowodany plus białko.

Kiedy dobrze zmieszamy wszelakie składniki - dostaniemy wódkę. No dobrze, lecz jak dużo kalorii ma piwo, wino, wódka? Sto gram czystej wódki to około 280 kcal, a pół litra piwa Guinness - 380. Wino wytrawne, jakie średnio posiada 11% alkoholu, potrafi posiadać około 70 kcal (na 100 g), a wina słodkie, z 16% zawartością alkoholu, już 150 kcal.

Piwo także tuczy - 100 g jasnego to 70 kcal, a bezalkoholowego - 25 kcal. Wydawałoby się, iż to odrobinę. Wiele pustych kalorii mają również alkohole kolorowe. Na przykład kieliszek wytrawnego Martini to 60 kcal, za to koniaku - 160 kcal. Liczba kalorii wzrasta, jeżeli alkohol zostanie podany w formie drinka. Dla przykładu 20 ml ginu to 60 kcal, ale podany z tonikiem już 170 kcal. Alkohol wypijany w małych ilościach ani trochę nie jest tuczący.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że zwykle nie kończy się na jednym kieliszku bądź małym piwie. I tak w przeciągu jednego spotkania z przyjaciółmi można wypić na przykład 1000 kcal. Zatem nim zamówimy następny kufel piwa albo lampkę wina zastanówmy się czy warto poświęcać i marnować trud zadany sobie przy okazji diety.Powiązane słowa: