Drewno w kominku – jakie

O ile chodzi o wybór drewna, którym chce się grzać w kominku, to okazuje się, że ilu zainteresowanych byśmy nie rozpytali, tyle odmiennych zdań dostaniemy. Jak więc w ogromie tych różnorodnych wiadomości się odnaleźć i dokonać dobrego wydatku?

W pierwszej kolejności musimy pamiętać, żeby nie kierować się kosztem, albowiem w efekcie możemy spożytkować więcej, choć wybraliśmy najmniej kosztujący rodzaj drzewa. Do palenia w kominku najlepsze jest albowiem drewno nie miękkie, jakie oddaje najwięcej energii, tj. innymi słowy pozostaje bardziej kaloryczne. Jego cena pozotaje z pewnością wyższa od klasycznej, niemniej drewno o wyższej kaloryczności pali się dłużej, albowiem spala się małym ogniem. Wyłącznym mankamentem takiego drewna jest to, iż ze względu na jego sztywność trudniej porąbać go na nieduże fragmenty. Jednak większość dystrybutorów drewnianego opału zwykle oferuje je z góry porąbane na fragmenty.

Za najwięcej kaloryczne uchodzą rodzaje drzew takie jak Fraxinus spp, Fagus sylvatica L., Carpinus betulus L i dąb, które przez to że długo utrzymują ogień, pozostają najwyżej cenione jako opał do kominka. Jednocześnie, w związku z kwestiami jak powyżej, są to rodzaje kosztujące najwięcej. Jeżeli jednak interesuje nas tańsze drewno, możemy kupić Tilia platyphyllos L., whistlewood lub Populus tremula L.. Gatunki te są o wiele bardziej mniej tward a tak naprawdę, najlepiej byłoby dodawać je tylko do rozpalania paleniska.

Pomimo, iż dobre drewno kominkowe jest dość drogie, zawsze można przeznaczyć nieco czasu, żeby poszukać najkorzystniejszej oferty. Najprościej wykonać to przy pomocy sieci, wpisując odpowiednie hasło do znalezienia, np. drewno do kominka kanie. Da się dzięki temu zweryfikować ceny, jakie oferują poszczególne miejsca i zamówić drzewo tam, gdzie na interesujące nas drewno jest najkorzystniejsza oferta.Powiązane słowa: