Dziecko w foteliku

Gdy planujesz  w tym momenciedłuższą podróż samochodową wraz z najmłodszym członkiem rodziny, w każdym wypadku zadbaj o jego bezpieczeństwo. Wobec bardzo małej postury młodocianego człowieka zwykłe pasy bezpieczeństwa w znaczącej liczbie sytuacji nie pomagają, a co gorsza, mogą nawet szkodzić.

Ten sposób zabezpieczenia podczas wojaży jest najwłaściwszy zaledwie i jedynie dla dorosłych pasażerów, jakich klatka piersiowa i głowa znajdują się na odpowiedniej wysokości. Najmłodszych przewozimy zatem tylko i wyłącznie w specjalnie do tego celu wykonanych fotelikach. Nieprzestrzeganie takowej normy grozi nie tylko sankcjami karnymi, lecz nawet utratą zdrowia i życia.


Według właśnie teraz obowiązującego prawa, obowiązkowi przewożenia w fotelikach podlegają najmłodsze pociechy, takie które nie przekroczyły 12 roku życia, ani 150 cm wzrostu. Wspomnijmy jeszcze, że każdy fotelik samochodowy musi być odpowiednio dostosowany do budowy ciała młodego pasażera oraz dodatkowo jego wieku. Co również istotne, w samochodach wyposażonych w poduszki powietrzne nie mamy możliwości przewozić dzieciaków na przednich siedzeniach, a tym bardziej  zakazane jest lokowanie siedzenia tyłem do kierunku jeżdżenia. W razie najmniejszej nawet stłuczki, system poduszek bezpieczeństwa uruchamia się bez nadzoru kierowcy, a działa on z użyciem mocy tak niebotycznej, że bez żadnego kłopotu potrafiła by zaszkodzić dziecku.


Zanim podopieczny nie ukończy 12 roku życia, wstęp na przednie siedzenia samochodu jest absolutnie zakazany, naturalnie dotyczy to przewożenia bez specjalistycznych fotelików, czy też siedzisk, dedykowanych większym dzieciom.Powiązane słowa: