Gatunki drewna do komink

W sprzedaży w ofercie jest bardzo wiele rodzajów drewna do kominka. Część z nich jest wybierana, ponieważ mają poruszający zmysły aromat, inne pozostawiają brudu, pozostałe ulegają spaleniu w miarę równomiernie, nie wytwarzając zbyt dużo popiołu i nie skrupulatnie zwęglonych resztek. Poznaj najlepsze gatunki drewna do kominka.

Warto wiedzieć, iż drewno kominkowe nie powinno być pozyskiwane samemu. Najlepiej zdać się na profesjonalną firmę, która zadba o przekazywane drewno, precyzyjnie je wysuszy i pozbędzie się kory, która szybko ulega spaleniu, przez co obniża wartość drewna do kominka. Tak robiąc zyskujmy pewność, że drewno jest wysokiej jakości i nie będzie w stanie negatywnie wpływać na komin. Firm tego typu da się wyszperać bardzo sporo, drewno kominkowe falenty mają w ofercie w kilku miejscach.

Najczęściej wybierane drewno kominkowe to głównie brzoza – ładnie płonie i bez trudu się podpala. Nie jest tworem nazbyt wiele związków smolistych, które zapychają kominek, aczkolwiek wykazuje średnią wartość opałową, więc jeżeli pragniesz ogrzewać kominkiem mieszkanie, raczej z niej rezygnuj. Zamiast tego zdobądź dąb – ma dobitnie większą wartość opałową, jednakże za to zawiera całkiem sporo kory. Kupuj dąb, który zawiera nie więcej aniżeli 22% kory. To drewno ulega spaleniu przez spory odłam czasu, równomiernie wypalając się do końca. Podczas spalania drewno wydziela nad wyraz przyjemne aromaty, które wypełnią cały pokój.

Gdy zależy ci na przyjemnym zapachu, wybieraj drewno z drzewa owocowego. Jest całkiem kaloryczne i powoli się spala, przez co da się używać go też do ogrzewania. Aczkolwiek za najlepsze drewno opałowe, wykorzystywane również w kominach, uwagę skierujmy na grab. Ma najwyższą wartość opałową i spala się bardzo powoli. Proces jego spalania nie wygląda zanadto ciekawie – miewa skromny płomień, jednak pozyskujemy dużo ciepła.Powiązane słowa: