Hortensja ogrodowa - ten krzak jest w modzie

hortensja ogrodowa zdaje się być rodzaj rośliny o bardzo wysokich walorach estetycznych. Nie ma co się dziwić, iż wyróżnia się tak ogromną renomą. Dodatkową cnotą owej rośliny okazują się być nieduże wymagania pod względem pielęgnacji. Miewa jednak dość spore wymagania glebowe, w skutek czego nie w każdym ogródku może się udać. Jednakże warto próbować, bo jest niewiarygodnie przepiękna.

Dla wielu osób oczywistą odpowiedzią na pytanie: najpiękniejszy krzew dekoracyjny, mówimy – hortensja ogrodowa. To zdecydowanie cudny krzew, który posiada kulisty, prawie regularny pokrój. Jako młoda zdaje się być malutka i w powolnym tempie nabiera wielkości, aż do mniej więcej 1,5 m wysokości. To jedyna w swoim rodzaju, która wytwarza ogrom wzniesionych pędów. Na ich krańcach można dostrzec niezwykle dobrze wyglądające kwiatostany – gęste baldachy maleńkich, czteropłatkowych kwiatów. To sprawia, iż roślinność jest taka atrakcyjna. Prezentuje się, jakby była obsypana przeuroczymi bukietami kwiatów. Będzie się nieźle prezentować w każdym ogrodzie.

Najbardziej inspirujące w hortensji ogrodowej zdają się być jej kolory, które {są zależne nie tyle co od odmiany lub gatunku rośliny, ale od… zakwaszenia gleby. W odcieniach bieli i jasnej zieleni hortensje nie nie zmieniają barw, ale różowiutkie oraz niebieskie mogą być naprzemienne. Dlaczego tak się dzieje? Hortensja, a raczej kolor jej kwiatów to najodpowiedniejszy sposób na to, by celnie określić poziom zawartości kwasów w podłożu. Niebieskie kwiaty bywają przy pH na wysokości 4,5, a przy 5,5 stają się różowe. Zmiany poziomu pH, które można uznać za częste, szczególnie, kiedy nie zakwaszasz podłoża stosownym nawozem, mogą sprawić, że kwiaty przebarwią się, albo, iż 2 takie same hortensje będące obok siebie, mogą mieć odmienny koloryt.Powiązane słowa: