Jak rozpalać drewno kominkowe?

Niestosowanie się zasad bezpieczeństwa podczas palenia w kominku stwarza ryzyko dojścia do poparzenia, a w najgorszym przypadku nawet pożarem. Ważny okazuje się być nie jedynie wybranie poprawnego sposobu palenia w kominku, ale również utrzymywanie komina w czystości.

Chcąc bezpiecznie rozpalić ogień w kominku, należy poukładać odłamki drewna na ruszcie, a pomiędzy nimi powkładać kostki podpałki. Najlepiej podpalić ją używając długiej zapalniczki lub długich zapałek. Kiedy ogień rozprzestrzeni się w części, należy zamkną drzwiczki, umożliwić należyty dopływ powietrza i odczekać mniej więcej 10 minut. Po upływie tego czasu można powoli dokładać drewno do kominka.

Trzeba mimo wszystko zwracać uwagę na to, żeby nie posiadało nadmiernej wilgoci, bowiem wiąże się to z możliwością gwałtownym wyrzutem gorącej pary. Dokładając do kominka zaleca się, by odwracać głowę, aby podmuch nie spowodował oparzeń naszej twarzy. Rozsądnie jest także sięgać po rękawice ochronne nie zaledwie jedynie przez możliwość pobrudzenia się, ale także zabezpieczyć przed ewentualnymi iskrami. Do środków ostrożności, jakie należy dodatkowo podjąć podczas paleniu w kominku należy wielokrotne co pewien czas kontrolowanie stopnia zabrudzenia komina i jego cykliczne czyszczenie. Nawet najlepsze drewno, choćby drewno kominkowe nowa wieś z czasem skutkuje zanieczyszczeń. Oczywiście nie aż tak sporych jak dzieje się w przypadku palenia nieodpowiednim drewnem, choćby mającym pochodzenie z drzew iglastych, czy nazbyt wilgotnym, jednakże przy spalaniu każdego gatunku w końcu przychodzi czas na czyszczenie. Komin wypada się przez co czyścić z sadzy bez prób ominięcia po każdym sezonie grzewczym, natomiast w przypadku stosowania wilgotnego drewna – zaleca się częściej. Tylko przedsięwzięcie stosownych kroków zagwarantuje bezpieczeństwo podczas palenia w kominku.

Dodano 2017-01-26
Kategoria: Pozostałe