Kominek - z tradycją przez życie

Technologia non stop idzie naprzód i przestarzałe, tradycyjne rozwiązania są stale zastępowane nowymi. Istnieją jednak takie działania, które pozostają ,,świeże" i choć czas płynie do przodu są stale popularne. Jednym z takowych zdają się być piecyki wolnostojące, inaczej określane jako „kozy”.

Estetyczne i przydatne
Wolnostojące piece kominkowe montuje się w naszych domach od wielu, wielu lat. Nic dziwnego – okazują się być niedużym obciążeniem dla naszego budżetu, zajmują niewiele miejsca w pomieszczeniu, nie postulują o wymyślne instalacje a ponad to – zdają się być niewiarygodnie efektowne i estetyczne. W zależności od preferowanego stylu wnętrza, jesteśmy w stanie wybierać między tradycyjnymi kozami żeliwnymi lub kaflowymi, pasującymi do tradycyjnych wnętrz oraz domków letniskowych oraz nowoczesnych projektów, perfekcyjnie współgrających z pełnymi futuryzmu i minimalizmu wnętrzami. Sama konstrukcja piecyków jest taka sama od lat. Okazuje się być to skromnej budowy palenisko w obudowie, przeważnie na wysokich nóżkach, wyposażone w przewód kominowy, który trzeba odprowadzić na zewnątrz (na przykład załączyć do przewodu kominowego w naszym domku). Piecyk konstruuje się w ten sposób, by mieć jak największą wydajność cieplną przy kompaktowych wymiarach. Zwykle piece kominkowe opala się węglem, aczkolwiek da się kupić modele opalane węglem albo pelletem.

Dlaczego „koza”?
Nieustająca sława wolnostojących kominków wynika z ich prostoty i spełnienia wielu funkcji. Dzięki kompaktowym rozmiarom są znacznie tańsze od innych kominków. Prócz tego, ułatwiają szybkie i efektowne dogrzewanie wnętrza, zwłaszcza w przejściowych porach roku. Moc grzewczą urządzenia da się dopasować do wielkości wnętrza i swoich potrzeb. Przyjmuje się, że 1 kW mocy nominalnej pieca wymagany jest do tego, by ogrzać około 10 m2 powierzchni pokoju.Powiązane słowa: