Krótka historia stali nierdzewnej

Stal nierdzewna jest to stal zawierająca mniej niżeli 1,2% węgla i co najmniej 10,5% chromu a także inne pierwiastki stopowe. Materiał ów wykazuje ogromną wytrzymałość na korozję, dzięki cienkiej warstwie tlenków chromu który powstaje na jego powierzchni. Warstwa ta posiada umiejętności samoczynnego odbudowywania się. Jesteśmy w stanie ją dowolnie łączyć z odrębnymi produktami, takimi jak: szkło, drzewo, kamień itp.

Stal nierdzewna wytrzymała jest na korozję ze strony różnorakich czynników atmosferycznych, rozcieńczonych kwasów jak również roztworów alkalicznych. Mowa tutaj między innymi o korozje gazowe a także korozje w cieczach. Nierdzewność stali otrzymuje się poprzez wprowadzenie do stali akuratnych detali, czy też jak kto woli – substratów stopowych. Stal nierdzewna została odkryta we Francji w XIX wieku. Znaleziono wówczas, iż mieszanka żelaza i chromu dobitnie i skutecznie chroni stal przed funkcjonowaniem wszelkich, kwaśnych substancji. Kategoria „stal nierdzewna” została użyta po raz 1-szy poprzez angielskiego inżyniera H. Brearley′a. Uczony pracował dla przemysłu zbrojeniowego w laboratoriach Brown Firth w Sheffield. W 1913 roku użył on kategorii stal nierdzewna wobec własnego sprzętu – mieszanki żelaza, węgla jak również chromu. Trzeba równocześnie rzec, że Brearley poddał swój wynalazek działaniom octu oraz soku z cytryny oraz odkrył, iż jego wyroby stalowe nie rdzewieje.

Stal nierdzewna na początku swojego istnienia stosowana była wyłącznie do wytworu sztućców, dopiero potem zaczęto ją użytkować na wielką skalę, też na meble nierdzewne (przykładowo stół gastronomiczny) i sprzęty elektroniczne. Jak sama kategoria pokazuje, stal nierdzewna jest odporna na korozję. Jesteśmy w stanie ją śmiało użytkować w agresywnym środowisku. Jest odporna na duże temperatury, posiada lśniący blask i jest ekologiczna, co nie jest bez znaczenia. Stal nierdzewną stosuje się w licznych sytuacjach, nie tylko jako produkt na meble, chociaż takiego typu skorzystanie jest bardzo powszechne, przede wszystkim w teraźniejszych czasach, albowiem meble nierdzewne wyglądają nowocześnie i zatem nadają się do różnorodnych wnętrz.

Kiedyś meble ze stali nierdzewnej użyte były tylko i wyłącznie w kuchniach restauracyjnych, obecnie spotyka się je wręcz w prywatnych domach. Strasznie często meble ze stali nierdzewnej spotykane są w warsztatach samochodowych, biurach, w laboratoriach, na salach szpitalnych, w szkołach, lub też w pomieszczeniach socjalnych. Olbrzymia wytrzymałość stali sprawia, iż wszelkie wyroby wykonane z niej są niebywale stabilne.Powiązane słowa: