Milin amerykański - pnącze z duszą

Milin amerykański jest pnączem należące do rodziny bignoniowatych, do których zaliczają się też surmie. Jak samo nazewnictwo wskazuje, roślinność ta pochodzi i naturalnie można odnaleźć w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na posiadaną urodę, momentalnie zaczęła być powszechnie uprawiana w ogrodach znajdujących się w Europie. Szczególnie, że milin amerykański zdaje się być bardzo nieskomplikowany w uprawie i dając mu właściwe warunki, bardzo plennie kwitnie. Milin amerykański - Szybko rosnące pnącze na żywopłot, mur i ogrodzenie, nazywa się je nawet gwiazdą pośród pnączy, ze względu na to iż przyciąga wzrok swoimi ponadprzeciętnymi kwiatami w kształcie trąbek. Kwiaty te, w zależności od odmiany, posiadają koloryt czerwieni, pomarańczowy lub żółci, a czas kwitnienia przebiega w okresie od lipca do września. W sumie pnącze rośnie całkiem szybko i zdoła dochodzić do wręcz 10 metrów w górę, tworząc bujną ścianę zieleni. W związku z czym świetnie nadaje się na wysokie fasady oraz mury. Najkorzystniej,by zostały umiejscowione one od południowej strony. Milin wspina się po nich przy pomocy wijących pędów oraz korzeni czepnych.

Ozdobne są nie tylko kwiaty milinu, ale też jego listki o ząbkowanym kształcie. W sezonie jesieni liście zmieniają kolor na odcień żółci, a zimą totalnie opadają.

Milin amerykański jest pnączem niezwykle ekspansywnym, ze względu na mnogie odrosty. Mało tego jeśli zostanie posadzony na słonecznym i zabezpieczonym od wiatru stanowisku, jest niezwykle niewrażliwy na szkodniki oraz choroby.

Istotne jest go mimo wszystko zabezpieczyć przed sezonem zimowym. Milin pragnie rosnąć na żyznych glebach próchniczych lub gliniastych. W czasie pierwszych dwóch lat od posadzenia, zaleca się, aby mu zapewnić podpory, aby mógł się rozrosnąć i wzmocnić. Mądrym działaniem jest również co roku skracać jego młodziutkie pędy.Powiązane słowa: