Na czym polega racjonalne żywienie krów?

Racjonalne żywienie nazwiemy takie, jeżeli w paszy dla krów dostarczona jest odpowiednia ilość składników pokarmowych, cechujących się odpowiednią kondycją. Racjonalne żywienie odgrywa zasadniczą rolę w procesie uzyskiwania dogodnego poziomu hodowli.

Zatem, aby żywienie było racjonalne, musimy nie tylko dostarczyć zwierzętom składników pokarmowych, praktycznych dla ich odpowiedniego rozwoju, lecz także dbać, żeby przyjęty przez nas nurt produkcji dawał zyski. Na samym starcie należy ustalać którą ilość składników pokarmowych jak również energii musimy dostarczyć zwierzęciu każdego dnia.

Korzyści tego rodzaju określają tak zwane zasady żywieniowe. Rozmaitość naszych zwierząt hodowlanych odnajdzie odzwierciedlenie w zróżnicowaniu norm żywieniowych. Zasady żywieniowe dla bydła określają jego powszednie zapotrzebowanie na jednostki owsiane, sucha masę, białko ogólne strawne, wapń, fosfor oraz karoten. Krowom produkcyjnym należy dostarczyć takiego rodzaju pasze dla bydła, żeby zimą zdolna była wyprodukować do 12 kg mleka na co dzień, namiast latem 15-20 kg.

Na normy żywieniowe krów składa się zlecenie bytowe, produkcyjne i również dodatki. Zapotrzebowanie bytowe to ilość składników pokarmowych, która jest żądana do przeprowadzenia fundamentalnych funkcji życiowych organizmu, jak oddychanie, trawienie, i tym podobne. Na zapotrzebowanie bytowe nie składają się tego rodzaju elementy jak przyrost masy ciała, produkcja mleka, bądź w wypadku krów cielnych - rozwój płodu. Na wielkość uwarunkowania bytowego wpływa głównie wielkość ciała zwierzęcia. W związku z tym, zapotrzebowanie bytowe dorosłego zwierzęcia określa się w odniesieniu od masy ciała.Powiązane słowa: