Naucz się i ty palić w kominku

Jak zabrać się do palenia w kominku? To pytanie dopada niejednego, kto zechciał zamontować na swojej posiadłości dającego klimat kominka. Kłopoty pojawiają się jednak w momencie, gdy w posiadanym kominku chciałoby się napalić. Pocieszeniem okazuje się być to, że ta praca do najbardziej skomplikowanych nie jest zaliczana, a dobór dobrego drewna dostarcza wiele komfortu i odczucia przyjemności.

Palenie w kominku należy zacząć od doboru dobrej jakości drewna. Jeśli zaczniemy używać drewna z drzew iglastych, to okaże się być to najprostsza droga do szybkiego zanieczyszczenia naszego wymarzonego kominka. Idealnie będzie wybrać drewno z drzew liściastych, które nie pozyska podczas spalania tyle sadzy, albowiem nie ma tak ogromnej ilości żywicy, co choćby sosna. Jeśli mowa już o gatunku, najlepszy okaże się grab, dąb lub buk, ale powinno się zwrócić swoją uwagę też między innymi klon, olcha czy jesion.

Kiedy już zdecydujemy się na pożądane przez nas i odpowiednie pod nasz budżet domowy drewno do kominka zalesie lub nabędziemy je w innym, jakimkolwiek miasteczku, przychodzi czas na opanowanie techniki. Kawałki drewka dobrze jest ułożyć na ruszcie, krzyżując je w taki sposób, by pomiędzy nimi udało się powtykać kostki podpałki. W przypadku kiedy konstrukcja jest ogarnięta, powinno się podpalić podpałkę, ułatwiamy dojście powietrza przez otwarty szyber i zamykamy kominek na kilkanaście minut. Po tym czasie mamy szansę czerpać radość z niemałego, a obdarowującego ciepłem ognia. Pożądane byłoby jednak mieć w głowie, że po wszelkich pozostawiających nam wspomnienia chwilach spędzonych z najbliższymi, gdy skończy się sezon grzewczy, wypada zaprosić kominiarza, aby wyczyścił komin. Samo utylizowanie popiołu z kominka oczywiście jest konieczne, aczkolwiek bezpieczeństwo zapewni dopiero wizyta specjalisty, który skrupulatnie przeczyści przewód kominowy, odprowadzający dym i sadzę. Tak spreparowanym kominkiem można na nowo cieszyć się gdy znów aura nie będzie zbyt dobra, nie musząc się martwić o swoje zdrowie i życie.Powiązane słowa: