Pomocnik w księgowaniu - JPK

Aby uszczelnić polski system kontroli podatkowej, Ministerstwo Finansów wymyśliło JPK, Jednolity Plik Kontrolny, precyzyjniej mówiąc jednolity format stworzony po to, bu prowadzić księgi i dokumenty podatkowe. Czy to się przyda w życiu?

Prostota i wygoda
Podjęcie się ujednolicenia pliku to pomysł, bardzo poprawiający jakoś przekazu dokumentacji organom kontroli skarbowej, a przy tym bieżącą komunikację między podmiotami gospodarczymi. Zrobienie ujednolicenia może zapobiegać barierom technologicznym, które wynikają z różnic w oprogramowaniu. Ponadto, system ujednolicania plików wprowadza skrócenie czasupotrzebnego do wykonania kontroli skarbowej a także na płynniejsze wychwytywanie opcjonalnych nieprawidłowości i „pustych faktur”. Nowatorskie programy, w których zdołamy księgować wspomagają nie tylko przeprowadzanie generacji tychże scalonych plików, lecz też na scalanie JPK z paru plikówwygenerowanych naprzód. Pozwala to na usprawnienie komunikacji rozliczeń między przedsiębiorcami, bo uzyskujemy wówczas przejrzyste zestawienia okresowe oraz poręczny, łatwy do odczytu na każdym pececie plik.

Co to jest JPK?
Jednolity plik kontrolny to żadna inna rzecz aniżeli komplet danych, które zapisano w oczekiwanym przez nas formacie, a szczegółowiej określając jako schemat XML. JPK zostaje stworzony z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośrednie eksportowanie danych, mającym zawarte informacje o operacjach gospodarczych za interesujący nas okres. O ile JPK jest przekazywany do Urzędu Skarbowego jedynie na prośbę, to każdy przedsiębiorca zobligowany do tego, by tworzyć takowy plik powinien dokonywać tego co dany czas i posiadać zachowane pliki na zabezpieczonym nośniku, żeby były w każdej chwili pod ręką, by oddać je do audytu. Za nieprzekazanie plików JPK do kontroli skarbowej, przedsiębiorcom grożą kary finansowe.Powiązane słowa: