Rośliny, które warto wykorzystać planując ogród

Organizując własny zakątek kwiatowy kto z nas by nie chciał, by wyglądał jako najbardziej kolorowy i ozdobny. Dlatego wybierając krzaki lub drzewa do naszego terenu ogrodowego powinniśmy się stosować do paru wytycznych. Powinniśmy wybierać elementy flory, które kwitną obficie i wzbudzają zachwyt, a do tego dysponują w dekoracyjne liście lub owoce, lub które mają inspirujący kształt korony albo pokrój.

Choć można mieć wrażenie, że są to wygórowane wymagania, jest kilka tego typu roślin które je spełniają i które prawdopodobnie każdy sklep ogrodniczy posiada w swojej ofercie.

Po pierwsze, niebywale efektowne hortensje, które zachwycają sporej wielkości i wielobarwnymi kwiatami i które kwitną niezwykle obficie, szczególnie jeśli są corocznie przycinane. Są one praktycznie dosyć dokuczliwe w uprawie, bowiem są bardzo podatne na mróz, ale już tego typu ich odmiany jak hortensje krzewiaste czy bukietowe, mogą przeżyć zimę bez przykrywania. Ponadto świetnie wyglądającą ogrodową roślinką jest kalina koralowa. Jest ona rozłożystym krzewem, o luźnej koronie, który może mieć 4 metry od ziemi do szczytu. Kluczową jej ozdobą zdadzą się być kuliste kwiatostany, które przekształcają się w śliczne kule kwiatów płonnych. Co więcej ozdobne zdadzą się być również liście kaliny – na wiosnę w jasnych odcieniach zieleni, jesienią zmieniają kolor na odcień purpury.

Odrębnym pięknym i interesującym krzakiem jest perukowiec podolski. Niekiedy miewa on formę szerokiego krzewu albo niskopiennego drzewa, które zdoła zdobyć wręcz 5 metrów wzwyż. Jego największą ozdobą zdają się być owocostany o puszystej fakturze, które zależnie od odmiany mają odcień różu, purpurowy lub jasnozielony. Kwiaty perukowiec podolski ma nie budzące pozorów, lecz jego ulistnienie ozdobią ogród też jesienią, gdyż przebarwiają się wtedy na odcień czerwieni,żółci bądź pomarańczu. Ponadto zda się to być krzew bardzo łatwy w uprawie.Powiązane słowa: