Rośliny polecane na żywopłot liściasty

Żywopłoty liściaste to jedne z najłatwiejszych i najtańszych żywopłotów jakie da się stworzyć. Nie po prostu stworzą zasłonę przed wścibskim wzrokiem czy intensywnych wiatrem, lecz również zdają się być znaczące ze względów ekologicznych, bowiem spełniają rolę jako schron dla ptaków. Najbardziej popularnymi roślinnościami używanymi do uformowania żywopłotów liściastych zdają się być berberys, ligustr oraz bluszcz.

Berberys głównie ze względu na ciernie, które nie tylko fundują ochronę ogródka, jednakże są ponadto siedliskiem ptactwa w okresie lęgu oraz sezonie zimowej. Dodatkowo ich owoce służą podczas zimy jako pokarm dla ptactwa. Berberysy zdają się być również niebywale banalne w uprawie, ponieważ wykazują niewielkie potrzeby. Dodatkowo żywopłot z berberysów prezentuje się szczególnie atrakcyjnie na poziomie kolorystycznym, gdyż używa się tu odmiany o ciemnoczerwonych listkach. Możemy bez trudu to sobie zobrazować, znajdując w przeglądarce „ żywopłot z berberysu , krzewy na żywopłot”.

Ligustry są idealnymi roślinami na żywopłot, ze względu na ich liście o zabarwieniu ciemnozielonym. Co więcej znakomicie znoszą one przecinanie oraz mogą rosnąć na każdym stanowisku, nawet tym ocienionym. Są one również wytrzymałe na suszę, mrozy oraz miejskie zanieczyszczenia. Jest ich około 50 gatunków, a na żywopłoty zaleca się zwłaszcza ligustr tępolistny, ligustr pospolity oraz ligustr okrągłolistny.

Ostatnią rośliną proponowaną na żywopłot liściasty jest bluszcz. Zdaje się być roślinką niezwykle żywotną, o zimno zielonych listkach. Nie inaczej od ligustr, nie oczekuje wysokich wymagań co do stanowiska. Gatunki zalecane na żywopłot to szczególnie bluszcz kolchidzki, bluszcz irlandzki i bluszcz pospolity. Ten wymieniony na końcu bytuje naszej ojczyźnie również w warunkach naturalnych.Powiązane słowa: