Sprzęt do spawania, czyli wybór migomatu

Podczas spawania warto uprzednio zastanowić sie nad metodą spawania, a co za tym idzie sprzętem spawalniczym. Kierując swoją uwagę na metodę MIG/MAG zostaje już znalezienie adekwatnego migomatu. Aczkolwiek, który sprzęt spawalniczy będzie najodpowiedniejszy?

Dzisiejsze sprzęty zezwalają na spawanie w różnorakich obszarach, rozmaitego gatunku metale i stopy. Dlatego też zakup migomatu musi być przemyślany. W pierwszej kolejności trzeba określić największy prąd spawania, którym będziemy chcieli dysponować. Najczęściej w charakterystyce sprzętu spawalniczego, firmy produkujące publikują notatkę uściślającą moc użycia. Następnie powinno ustalić z jakim migomatem poręcznie będzie się nam pracować: kompaktowym czy z wydzielonym podajnikiem drutu. Jeśli potrzeba nam dużej swobody i mobilności, powinniśmy wybrać drugi wariant wskazanego wyżej sprzętu spawalniczego. Jeżeli potrzebujemy korzystać z migomatów do pracy powyżej 350A, warto dodatkowo zainwestować w wodne chłodzenie uchwytu. Opcja ta występuje w niektórych modelach migomatów i jak zawsze podwyższa jego cenę. Sprzęt spawalniczy nie należy do tanich i w zależności od jego ilości funkcji, rośnie także cena. Jednak jego zakup nie powtarza się co chwilę. Zakup migomatu najczęściej odbywa się raz na kilka lat, oczywiście w zależności od jego użytkowania.

Warto więc zainwestować nieco więcej w sprzęt spawalniczy, dzięki czemu unikniemy zbytecznych kosztów na naprawę, wymianę lub ponowne kupno urządzenia.Powiązane słowa: