Uprawiaj Hortensję!

Hortensja to jeden spośród najbardziej popularnych w polskim kraju krzewów ozdobnych. Znalazła się na polskim terytorium już ogrom lat temu, a dokładnie w XVIII wieku i przyciągnęła spore grono miłośników, choć nie jest łatwa w uprawie. Roślina oryginalnie pochodzi z Azji. Własną nazwę zawdzięcza Hortensji Barret.

Ta dama była żoną botanika pochodzącego z Francji, która w czasie przemieszczania się po Japonii, jako pierwsza dostrzegła tę wyjątkową roślinę. Łacińska nazwa tego krzaku to hydrangea, co definiuje zbiornik na wodę. Wiąże się ona z dużymi potrzebami wodnymi hortensji. Hortensja jest o niewielkiej wysokości krzewem o bardzo efektownych kwiatkach oraz liściach. Ma duże i co więcej w kształcie kuli kwiatostany, które najdoskonalej wyglądają w okresie jej kwitnienia. Ze względu na swoje nadmorskie pochodzenie, najlepiej uprawia się ją w delikatnym i wilgotnym nadmorskim środowisku. Z takiego względu w Polsce roślina najlepiej się czuje na Pomorzu.

Jedną z najciekawszych i najpiękniejszych odmian tego krzewu, uznawana jest hortensja czerwona. Wynika to konkretnej kolorystyki oraz rozmiarów jej kwiatów, które osiągają średnicę nawet 20 cm. Okazuje się to jednak odmiana najbardziej podatna na mróz. Zatem na sezon zimowy powinniśmy przysłonić część jej przyziemnych pędów. Jednak zakres kolorów tej rośliny jest dużo większy. Występują one w odcieniach od bieli przez kolorystykę różowego oraz czerwieni, aż po kwiaty zabarwienia niebieskiej do fioletowej.

Najbardziej wyjątkowe na temat hortensji może być fakt, że zmieniają one kolor w zależności od odczynu gleby oraz ilości znajdującego się w niej żelaza i glinu. Tylko białe hortensje nie ulegają zmianie barw. Roślina zalecana jest głównie jako dekoracja niewielkich działek. Najdoskonalej prezentuje się jeśli rośnie w rzędzie bądź w grupie na jednobarwnym tle.Powiązane słowa: