Zabawki XXI wieku

Wiele naszych podopiecznych nie potrafi zajmować się bez naszego towarzystwa. Zastanawialiście się kiedyś skąd to wynika? Co jest przyczyną tego typu zachowania? Powiem Wam, że nierzadko jest tak z powodu zabawek. Tak, dosłownie - zabawek. 

Jeszcze do niedawna dobór zabawek dla dzieci przedszkolnych był bardzo ograniczony. Jednak z upływem lat sytuacja diametralnie się odwróciła. Współcześnie oferta sklepów obfituje w zabawki, które "pozbawiają inwencji" dziecko. Na przykład - niegdyś nasze pociechy zabawiając się na podwórku w dom, naczynia wykonywały z brystoli/pustych słojów/kubeczków i bliźniaczych elementów. Teraz dzieciaki już nie muszą wytężać swojej wyobraźni - posiadają gotowe naczynia, prawie że jednakowe z przedmiotami ze świata dorosłych. 

Jednakowo ma się sprawa z bardziej chłopięcymi zabawami - teraz już nikt nie sporządza łuku z fragmentu gumki oraz patyka. Dziś kupujemy wszystko w niemal każdym sklepie. Teraz istnieją przecież plastikowe kolty, inspirowane na oryginalnych, a ponadto kapiszony, które dają efekt niemal identyczny do naboi i inne dziwne zabawki Tychy. Potrafią nawet zrobić poważną szkodę. A komputery przenośne dla najmłodszych? Nie są to w rzeczywistości autentyczne pecety, z pojemnością, procesorem oraz innymi elementami elektronicznymi, jednak designem przywołują na myśl te autentyczne. Na co nieświadomemu maluszkowi tego typu zabawka? Jeszcze się w swoim czasie przy laptiopie nasiedzi... 

Takie rozrywki ograniczają w dziecku imaginację, twórczość oraz ochotę eksplorowania życia. Maluch powinien sam poznawać swoje środowisko. Wszystko oczywiście w ramach umiaru. Pamiętaj o tym podczas kolejnych zakupów i zadbaj o to, aby Twoje dziecko już się w przyszłości nie nużyło.Powiązane słowa: